Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi Nerede Olur?

Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi

Klima sıcaklık ayarı simgesi klimadan klimaya değişmekte olan simgeler olsa da çoğu klimada benzerlik göstermektedir. Klimanın sıcaklık ayarı simgesi, güneş ile ifade edilebildiği gibi direk yazı ile heat olarak da ifade edilebilir. Klimanızın kumandasında yer almakta olan heat ya da güneş simgesini bulduktan sonra ise klima kumandası aracılığıyla kolay bir şekilde sıcaklık ayarını yapabilirsiniz.

Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi

Klimanın sıcaklık ayarları, yapılması oldukça kolay olan ayarlar oldukları için herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelmeden özellikle kış aylarında klimanızın evinizi soğutmasını sağlayabilirsiniz. Peki klimanın sıcak ve soğuk modu nedir? Klimada bulunmakta olan soğuk ve sıcak ayarı ne işe yarar?

Klimada Soğuk ve Sıcak Modu Nedir?

Klima sıcak ayarı heat olarak da karşınıza çıkar. Klimalarda bulunmakta olan heat modu, klimanın ısıtma modu olarak kullanılır. Özellikle kış dönemlerinde ısınabilmek amacı ile kullanılmakta olan heat modunu açmak ise oldukça kolaydır.

Klimanızı heat yanı sıcak moduna almak için yapmanız gereken ilk şey klimanın kumandasının üzerinde bulunmakta olan mode düğmesine basmaktır. Çoğu klimada kumandanın menü olarak belirtilmekte olan mode tuşu, bazı klimalarda güneş sembolü olarak da ifade edilmektedir.

Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi

Klimaların soğuk modu ise cool modu olarak bilinmekte olan moddur. Özellikle yaz aylarında sıcak günlerin yaratmış olduğu etkiden kurtulabilmek için klimanızı cool moduna alabilirsiniz. Klimanızı soğuk moduna almak ise sıcak moduna almak kadar basittir.

Klimanızı soğuk moduna almak için kumanda üzerinde yer almakta olan mode düğmesine bastıktan sonra cool modunu seçmeniz gerekir. Bazı modellerde kar sembolu ile belirtilmekte olan cool modunu seçtikten sonra soğutma ayarını belirleyerek klimanın ortamı soğutmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! Klima Sıcak Üflemiyor

Klimada Dry Nedir?  Klima Dry Moduna Nasıl Alınır?

Klimalarda bulunmakta olan dry modu, klimaların nem alma modu olarak da bilinmektedir. Nemli günlerde klimanızda yer almakta olan dry modunu açarak ortamın nem miktarını ideal seviyeye düşürebilirsiniz. Klimanızı dry moduna almak için yapmanız gereken işlemler ise oldukça kolaydır.

Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi

Klimanızı dry moduna almak için klima kumandası üzerinde yer almakta olan “mode” düğmesine basılması, ardından ise dry modunun seçilmesi gereklidir. Bazı klima modellerinde dry modu su damlası sembolü ile de ifade edilebilir.

İlginizi Çekebilir! Mitsubishi Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi

Klima Sıcaklık Ayarı Kaç Derece Olmalıdır?

Klima sıcak ayarı kaç derece olmalı sorusu pek çok kişi tarafından sorulmakta olan bir soru olmakla beraber klimanın sıcak üflemesini sağlamak için bilinmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Klimanın sıcak ayarı yapılırken ortamın sahip olduğu ısı ve büyüklük oldukça önemlidir. Klima sıcaklık ayarı 24 derecenin üzerine çıktığı zaman sağlıklı bir çalışma ortamına engel olması nedeni ile klima sıcaklık ayarı genel olarak 22 ila 23 derece olarak ayarlanmalıdır.

Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi

Klimanın kullanılmakta olduğu mekanda bulunan kişi sayısı fazla olduğunda ise sıcaklık değeri birkaç derece düşürülerek daha sağlıklı bir ortam sağlanabilir. Klima sıcaklığı arttığı zaman yorgunluk ve benzeri sorunları beraberinde getireceği için sıcaklığın uygun olarak ayarlanması oldukça önemlidir.

Klima Kaç Derecede Soğutur?

Klima ayarı soğuk olarak ayarlanarak klimanın soğutmasını sağlayabilir. Klima soğutma derecesi belirli dereceyi geçtiği zaman klimaya zarar verebilir. Klimanın soğutma derecesi:

  • Mekanın büyüklüğüne
  • Mekanda bulunan kişi sayısına
  • Yaşanılan yerde ısı yalıtımı olup olmamasına
  • Klimanın sahip oldukları soğutma özelliklerine
  • İstenmekte olan soğutma performansına
  • Yaşanılan yerin iklim özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Klimanın soğuk ayarı yapılırken kişinin mekanda istediği sıcaklığı belirlemesi gerekmektedir. Klimalar özelliklerine göre ortamı 18 derece ile 22 derece arasında soğutabilir. Bu nedenle her klimanın soğutma derecesi değişiklik gösterir.

Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi

Klima Eksi Kaç Dereceye Kadar Çalışmaktadır?

Klimaların çalışma performansları arttığından dolayı günümüz zamanında -15 dereceye kadar ısıtma kapasitesine sahip olan klimalar bulunmaktadır. Bazı klima markalarında ise bu değer -25 dereceye kadar yükseliş göstermektedir. Klima kullanmakta olan kişiler genellikle klimaların ısıtmadığını ve bunun sebebinin ise eskimiş olan klima modellerinin çalışma aralığının yeni klima modellerine göre daha düşük olmasıdır.

Klimanın daha kaliteli bir şekilde ısıtabilmesi için klima almadan önce klimanın eksi kaç dereceye kadar çalışabildiğini sormanız gerekir. Isıtma ve soğutma performansı hakkına bilgi sahibi olmadığınız klimayı satın almamanız daha iyi olacaktır.

Sıcak üflemeyen klimalar için diğer çözüm yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.