Klima Sıcak Üflemiyor, Nasıl Ayarlanır, Nasıl Düzelir?

Klima Sıcak Üflemiyor

Klima servisi, genellikle klima sıcak üflemiyor gibi sorunlar ile karşılaşıldığı zaman klimanın sahibinden klimayı alıp bakımı ile ilgilenir. Bu nedenle klimanın sıcak üflememesi gibi sorunlar ile karşılaşıldığı zaman yapılması en uygun olan işlem, klimanız ile ilgilenmesi gerekli olan klima servisini aramak olacaktır.

Klima Sıcak Üflemiyor

Klima servisleri gelmeden önce bazı işlemleri deneyerek evde kendi başınıza da klima sorununuzu çözebilirsiniz. Ancak klima sorununu çözmek için yapılabilecek işlemleri denedikten sonra klimanızın sıcak hava üfleme benzeri sorunlarını çözemiyorsanız klima servisini beklemek yapılacak en doğru işlemdir. Peki klimanın sıcak hava üflemesi için yapılabilecek işlemler nelerdir?

Klimanın Sıcak Üflemesi İçin Neler Yapılabilir?

Klimanın sıcak üflememesi gibi bir sorun ile karşılaştıysanız yapmanız gereken en doğru şey, klima servislerini arayarak yardım talep etmektir. Klima ayarları içeresinde meydana gelmekte olan sorunlar nedeni ile klimanız sıcak üflemiyor olabilir. Bu nedenle klimanızın ayarları ile mümkün olduğunca oynamamanız gerekmektedir. Klimanızın sıcak üflememesi sorununu çözmek için deneyebileceğiniz yollar şu şekilde sıralanabilir:

Klimayı Isıtma Moduna Aldığınızdan Emin Olun:

Klimanızın ısıtma yapmamasının nedenlerinden biri klimanın ısıtma modunda olmaması olabilir. Bu durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman klima kumandası üzerinde yer almakta olan güneş sembolünü seçebilirsiniz. Bunun dışında ise klima kumandası üzerinde bulunan heat sembolünü seçerek de klimayı ısıtma moduna alabilirsiniz. Bu sayede klimanızın sıcak hava üflemesini sağlayabilirsiniz.

Klima Sıcak Üflemiyor

İlginizi Çekebilir! Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi

Klima Isı Derecesini Ayarlamayı Unutmayın:

Klima sıcak ayarı, klima sıcak üflemiyor ise klima üzerinden yapılmakta olan ortam sıcaklığını arttırıp azaltmaya yarayan ayara denmektedir. Klimanın sıcak üflemesi için klima üzerinden yapılmakta olan sıcaklık ayarının ortam sıcaklık ayarından daha yüksek olması gerekmektedir. Klimanızın ısıtma derecesini belirledikten sonra ısıtmasını sağlayabilirsiniz.

Oda İçerisinde Bulunmakta Olan Açık Kapı Ve Pencerelere Dikkat Edin:

Klima çalışırken oda içerisinde bulunmakta olan kapı ya da pencereler açık ise klimanız ısıtma yapmıyor olabilir. Oda içerisinde açık olarak bulunmakta olan kapı ya da pencereleri kapatarak klimanızın içeriyi kolay bir şekilde ısıtmasını sağlayabilirsiniz.

Klima Sıcak Üflemiyor

Dış Ünitenin Çalıştığından Emin Olun: klima dış ünite

Klima dış ünite devreye girdikten sonra parçalarında sorunların çıkmasına neden olabilir. B nedenle dış ünite devreye girmediği zaman klimanız bloke olur. Elektronik olarak bloke olmakta olan klimanızı, bu durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman resetlemeniz gerekir. Cihazı enerjisinden kapatıp 10 dakika kadar beklerseniz yeniden açtıktan sonra klimanızın düzelmesini sağlayabilirsiniz.

Klima Yönlendirme Kanatçığının Yönünü Ayarlayın:

Klima ısıtma moduna ayarlanıp çalıştırıldığı zaman önünde bulunmakta olan yönlendirme kanatçığının yönü aşağı doğru olmalıdır. Klimanın yönlendirme kapakçığı aşağı yönde olmadığı taktirde ısıtma işlemini sağlayamaz. Klimanız sıcak hava üflemediği zaman klimanın yönlendirme kapakçığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Klima Sıcak Üflemiyor

Klimanın Hava Girişlerini Açın:

Klimanın önüne koymuş olduğunuz eşyalar klimanın hava girişlerini kapatabilir. Klimanın hava girişleri kapandığında ise klima, istenen kadar ısıtma sağlayamaz. Klimanın hava girişlerinin her zaman açık olması gerekmektedir. Bu nedenle klimanızın önünde bulunmakta olan eşyalarınızı klimanın önünden çekmeniz gerekmektedir. Klimanızın hava girişini açarsanız sıcak hava üflemesini sağlayabilirsiniz.

Klima Sıcak Üflemiyor ise Klimanın Hava Filtresine Bakın:

Klimanın hava filtresi kirli olduğu zaman klimanız sıcak hava üflemeyebilir. Bu nedenle klimanızın periyodik bakımlarını yaparken hava filtresini de temizlemeniz gerekmektedir. Klimanızın bakım servisini arayarak bakım yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Klima Sıcak Üflemiyor

Klimanın Sıcak Üflememe Nedenleri Nelerdir?

Klimanın sıcak hava üflemesine engel olan pek çok neden bulunabilir. Klimanın sıcak hava üflememesine neden olmakta olan nedenler genellikle klima içerisinde görev yapmakta olan parçalardan birinin ya da birkaçının bozulması sonucunda ortaya çıkmakta olan sorunlardan biridir. Klimanın sıcak hava üflememesi gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmaması için belirli zamanlarda klima bakımı yapılması gerekmektedir.

Klima Sıcak Üflemiyor

Klimanın sıcak üflememesine neden olan birbirinden farklı hususlar bulunmaktadır. Klimada belirli sorunlara neden olan bu hususlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Sensörlerin bozulması
  • Klimanın kumandası arızalı olması
  • Bakır boru hattında bir ezilme ya da kırılma meydana gelmesi
  • Klimanın sinyal kablosunda sorun çıkması
  • Dış ünite peteği ya da filtresi kirlenmesi
  • Dış ya da iç ünitede bulunmakta olan kondansatör veya fanların arızalanması
  • Klimanın kompresörünün arızalanması
  • İç ünitenin peteği ya da filtresinin kirlenmesi
  • Klimanın gazının olması gerekin miktardan daha az ya da fazla olması

Klima Sıcaklık Ayarı Simgesi Başka Nasıl Görünür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.