Klima Fiyatları, Klima Markalar ve Çeşitleri Nelerdir?

Klima Fiyatları

Klima fiyatları, pek çok etkene göre değişiklik göstermektedir. Birçok kişinin klima alırken dikkat etmekte olduğu klima fiyatları, birçok etkene göre değişiklik gösterdiği için klima fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Klimaların fiyatlarının değişmesine neden olan en önemli etken ise klima çeşitleridir. Birçok klima çeşidi olduğu için birbirinden farklı klima fiyatı ile karşılaşmak da mümkündür.

klima fiyatları ve markaları

Klima çeşitleri değiştiği zaman klima fiyatlarının da değişiyor olmasının nedeni klima çeşitlerinin sahip olduğu özelliklerinin değişiyor olmasıdır. Klima çeşitleri kendilerine has özelliklere sahiptir. Kişinin kullanacağı yere en uygun olan klimayı bulması oldukça önemlidir. Birbirinden farklı klima çeşitleri sayesinde ise kullanılacak olan yere en uygun klima çeşidini bulmak oldukça kolaydır.

Klimanın sahip olduğu özellikler klima çeşitlerine göre değişiklik gösterdiği için klima alınırken klima çeşitlerine dikkat etmek oldukça büyük önem taşımaktadır. Peki klima fiyatlarında değişikliğe neden olan klima çeşitleri nelerdir?

Klima Fiyatları, Klima Çeşitleri Nelerdir?

İşyeriniz ya da eviniz için bir klima almak istediğiniz zaman genellikle pek çok klima çeşidi ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir.

klima fiyatları ve markaları

Klima çeşitleri ve özellikleri klima fiyatlarında değişikliğe neden olmakta olan etkenlerden biridir. Klima alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus arasında yer almakta olan klima çeşitleri şunlardır:

Split Klima Çeşitleri:

Karşımıza çıkmakta olan klimaların birçok türü split klimadır. En ez iki üniteden yapılmakta olan split klimalar, bir iç ve bir dış üniteden oluşmaktadır. Split klimalar kendi içerisinde 4 çeşide sahiptir. Bu çeşitler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Mono split klima
  • Multi split klima
  • Salon tipi split klima
  • Yer ve tavan split klima

klima fiyatları ve markaları

Paket Tipi Klima Çeşitleri:

Rooftop olarak da bilinmekte olan paket tipi klima çeşitleri, dış ve iç ünitenin bir arada bulunmakta olduğu klima çeşitleridir. Bu nedenle paket tipi klimaları kullanabilmek için belirli bir miktar alana sahip olmak gerekmektedir. Paket tipi klima çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Düşey-yatay tip paket klima
  • Çatı tipi paket klima

Pencere Tipi Klima:

Tek bir üniteden oluşmakta olan klima çeşitleri, genellikle pencereye monte edilmekte olan klima çeşitleridir. Ancak isteğe göre duvara monte edilmeleri de mümkündür. Pencere tipi klimaları farklı yapan özellik, soğutma sistemi elemanlarının hepsinin tek bir gövde içerisinde bulunuyor olmasıdır. Bu nedenle bu tip klimaları monte ederken oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Portatif Klima:

Portatif klimalar, özellikle küçük klimalar ile ilgilenmekte olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Mobil klima adı ile de bilinmekte olan portatif klimalar, her mekana kolaylıkla uyum sağlamakta olan klimalardır. Ayrıca kolaylıkla taşınabilmesi sayesinde kullanılacak olan yere götürülürken ya da takılırken herhangi bir sorun ile karşılaşılmasını engeller.

klima fiyatları ve markaları

Portatif klimalar, aynı zamanda yüksek verim ile çalışmakta olan klimalar oldukları için az enerji harcarlar. Portatif klimaların tercih edilmesindeki etkenlerden bir diğeri ise herhangi bir dış üniteye sahip olmamasıdır. Bu sayede hem güzel görünür hem de birçok alanda kullanılabilir.

Kanal Tipi Klima:

Menfez ve kanal aracılığı ile hava dağılımını gerçekleştirmekte olan kanal tipi klimalar, aynı zamanda iç üniteleri tavan aracında bulunmakta olan klimalar arasında yer almaktadır. Kanal tipi klimalar diğer klima çeşitlerine göre daha şık bir görünüm sağladığı için pek çok yerde tercih edilmektedir.

Kaset Tipi Klima:

Kaset tipi klimalar, iç ünitelerinin yeri tavan boşluğu olan, dış üniteleri ise tavana monte edilmekte olan klimalardır. Kaset tipi klimalar, 4 yönlü soğutma ve ısıtma özelliğine sahiptir. Bu klima çeşidi, genellikle eşit hava salınımı yapılması istenen alanlarda tercih edilmektedir. Yüksek konfor sağlamakta olan bu klima çeşidi, aynı zamanda kolay kurulum sağlanması nedeni ile de en çok tercih edilen klima çeşitleri arasında yer almaktadır.

klima fiyatları ve markaları

İlginizi Çekebilir! Klima Servisi Fiyatları

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klima seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Uzun bir kullanım ömrü ve verimli bir klima sahibi olmak için klima alınırken iyi bir araştırma yapılması oldukça önemlidir. Aynı zamanda klima alınırken klimanın ünitesinin şekline de dikkat edilmesi gerekmektedir. Klimaların çeşitlerine göre sahip oldukları ünitelere de değişiklik gösterdiği için klima almadan önce klimanın koyulacağı yerin iyi bir şekilde ölçülmesi gerekmektedir. Klima alınırken dikkat edilmesi gerekli olan diğer hususlar şu şekildedir:

Klimanın Yüküne Dikkat Edin:

Klima seçmeden önce klimanın koyulacağı yerin yalıtımı, hacmi ve benzeri özellikleri dikkate alınmalıdır. Klimanın yüküne dikkat edilmediği zaman kurulum aşamasında büyük sorunlar ile karşılaşılabilir. Aynı zamanda klima kullanılırken de belirli sorunlar ile karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Bu nedenle klima kullanılırken ya da yerin monte edilirken herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması için klimanın yüküne ve koyulacağı yere dikkat edilmelidir.

klima fiyatları ve markaları

Çevre Dostu Klimaları Tercih Edin:

Klimaların enerji verimliliği yüksek olduğu zaman çevreyi de daha az etkilemektedir. Verimli enerji tüketimi çevreyi koruduğundan dolayı Dünya’ya daha az zarar vermektedir. Klima ve benzeri aletleri kullanırken çevreyi de düşünmek gerekir. Gelecek nesillere daha iyi bir yaşam yeri bırakabilmek için çevre dostu klimaların tercih edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bakım Servisi Olan Klima Alın:

Klimalar, dış ve iç ortamda değişik hava şartlarına maruz kaldıkları için klimalarda bulunmakta olan bazı malzemelerde kirlenmeler meydana gelmektedir. Klimalarda meydana gelmekte olan bu kirlenmelere ise cihazda performansın düşmesine neden olur. Bu nedenle klimanın kullanılması üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra klimayı bakım servisine vermeniz gerekir.

Klimaların bakımı aksatıldığı zaman küresel ısınma gibi belirli çevre sorunları ortaya çıkar. Hem enerji verimliliği sağlamak hem de yaşamakta olduğunuz çevreyi riske atmamak için seçmiş olduğunuz klimayı belirli aralıklar ile bakıma götürmeniz gerekir.

Klima Alırken Yetkili Bir Makine Mühendisine Danışın:

Kullanım şekli düzgün olduğu zaman oldukça sağlıklı ortam sunmakta olan klimalar, satın alınırken dikkat edilmesi gerekli olan aletlerdir. Klimanın ileride herhangi bir soruna neden olmayacağını garanti etmek için klima almadan önce klimanın koyulacağı yerin dikkatli bir şekilde ölçülmesi gereklidir. Aynı zamanda klima almadan önce yetkili bir klima mühendisi ile görüşmek de büyük önem taşımaktadır. Bu sayede klimanın kullanımı, periyodik bakımı, seçimi ve takılması hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir.

klima fiyatları ve markaları

Klima Fiyatları Nelere Göre Değişiklik Göstermektedir?

Klima fiyatı pek çok etkene göre değişmekte olduğu için klima fiyatları hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Klimaların sahip oldukları özellikleri ve klima kullanırken yapılması gerekli olan işlemleri göre klima fiyatlarında farklılıklar meydana gelebilir. Bunların dışında klimanın sahip olduğu renge göre de klima fiyatlarında belirli değişiklikler gözlenebilir. Klima rengi değişik olduğu için ortaya çıkmış olan fiyat farkı ise oldukça azdır.

Klimaların fiyatlarını en çok etkileyen özellik, klimanın ne kadar verimli olduğudur. Hem çevre hem de klimayı kullanan kişi için büyük önem taşımakta olan klimanın verimliliği, klima alınırken dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekli olan hususlar arasında bulunmaktadır. Klima fiyatları ve fiyat değişiklikleri hakkında daha fazla edinmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bosch Yetkili Klima Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.