En İyi Klima Hangisi? Klima Çeşitleri.

En İyi Klima Hangisi

Klimalar, birbirinden farklı özellikler ile üretilmekte olan cihazlardır. Soğutma ve ısıtma gibi birçok işlem için kullanılabilmekte olan klimalar, sahip olduğu özellikler sayesinde daha farklı işlemler için de kullanılabilmektedir. En iyi klima çeşitlerini kullanarak herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelmeden ortamın havasını kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Yazımızı okumaya devam ederek en iyi klima hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klima çeşitleri, her alana uygun olan bir klima bulunması amacı ile oluşturulmuştur. Klima çeşitleri özellikleri ve yapılış şekilleri ile farklılık taşımakta olduğu için belirli gruplara ayrılmaktadır. Klimaların çeşitlere ayrılmasının en önemli nedeni, klimaların farklılıklara sahip olmasıdır. Kişinin klimayı kullanacağı alana dair bilgi sahibi olması sonrasında çeşitler yardımı ile klima bulması oldukça kolaydır.

Pek çok kişi, birbirinden farklı olarak bulunmakta olan klima çeşitleri sayesinde kendi mekanına uygun olar klimayı kolay ve hızlı bir şekilde bulabilmektedir. Alanında uzman kişilerden yardım alarak siz de hem kolay hem de hızlı bir şekilde klima çeşitleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Klimalar, pek çok çeşide ayrılması nedeni ile klima çeşitleri hakkında bütün bilgileri kısa zaman içerisinde öğrenmek mümkün değildir. Bu yazımızda klima çeşitleri hakkında merak edilen bütün bilgilere ulaşabilir, klima çeşitleri hakkındaki bilgileri kısa süre içerisinde kavrayabilirsiniz.

en iyi klima hangisi

En İyi Klima Hangisi? Bağımsız Üniteye Sahip Olan Sistemler

Bağımsız üniteye sahip olan sistemler, birçok kişi tarafından daha avantajlı olması nedeni ile tercih edilmektedir. Bu sistemlere bağımsız üniteli sistemler adı verilmesinin nedeni, ilave bir ekipmana ihtiyaç duymadan klima işlemini yapabiliyor olmalarıdır. Genel olarak ısıtma ve soğutma gereksinimi küçük olan alanlarda tercih edilen bu sistemler, tek başına kullanımlarda da hizmet vermektedir.

Bağımsız üniteli sistemlerde soğutma ve ısıtma işlemini yapmakta olan tüm ekipmanlar, paket cihaz içerisinde yar almaktadır. Bağımsız üniteye sahip olan sistemler kendi içerisinde dörde ayrılır. Bağımsız üniteye sahip olan sistemlerin çeşitleri aşağıda sırası ile belirtilmektedir.

  1. Split klimalar
  2. Pencere tipi klimalar
  3. Çatı tipi klimalar
  4. Taşınabilir tip portatif klimalar

Bu klima çeşitleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Split Klimalar

Split klimalar, iç ve düş ünite olmak üzere iki adet üniteden meydana gelmektedir. Dış ünite kompresör ve kondanserden meydana gelirken iç ünite evaporatörden meydana gelmiştir. Pencere tipi klimaların iki kısma ayrılmış hali olarak da tanımlanabilen split klimaların soğutucu akışkan dolaşımı, izoleli bakır borular ile sağlanmaktadır.

Split klimalar, içerisinde dörde ayrılmaktadır. Bu klimalar çeşitlerinin özellikleri ve kullanıldıkları yerler ise farklılık göstermesi nedeni ile her split klima çeşidi büyük önem taşımaktadır. Split klima çeşitleri hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Duvar Tipi Mono Split Klimalar

Duvar tipi mono split klimalar, bir iç ve bir dış ya da bir dış ve birçok iç üniteden meydana gelmekte olan klimalardır. Bu klimaların düşük ses seviyesinde çalışmakta olup iç ve dış üniteleri arasında bakır boru, drenaj hortumu, elektrik kablosu, izole ve bandaj bağlantısı bulundurmaktadır. Klimanın montajının alanında uzman kişiler tarafından yapılıp kontrol edildikten sonra kullanılması gerekir.

Dış Ünitesi Bulunmayan Klimalar

Dış ünitesiz klimalar, tek ya da iki baca bağlantısı ile kondenzasyon havası dış havaya bakmakta olan bir duvar veya pencere sayesinde çalışmaktadır. Bu uygulamalar genel olarak pencere ile sağlanmakta olan uygulamalardır. Camın kesilmesi ya da bacaların uç kısımlarına takılmakta olan aparatlar sayesinde pencere aralığından faydalanarak klimaların kullanılması sağlanmaktadır.

Duvar Tipi Multi Split Klimalar

Duvar tipi multi split klimalar, birbirinden bağımsız birden fazla bölgede bulunmakta olan ve yük ihtiyacının sürekli değişmekte olduğu otel, hastane, restoran, sinema, tiyatro ve mağaza gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmekte olan klimalardır. Birçok alanda kullanılabilmesi nedeni ile pek çok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

en iyi klima hangisi

Salon Tipi Split Klimalar

Salon tipi split klimalar, özellikle toplantı salonu ya da mağaza gibi insan sirkülasyonunun fazla olduğu mekanlar için tercih edilmektedir. Geniş mekanlar için ideal olan yüksek hızlı ve güçlü fan sistemleri bulunmakta olan salon tipi split klimalar, homojen hava dağılımı yapılmasını sağlamaktadır.

Standart olarak salon tipi split klimalarda ek ısıtıcı takviyesi bulunmaktadır. Bu sayede heat pump ısıtma sistemi desteklenerek düşük dış ortam sıcaklıklarında klimanın sorunsuz bir şekilde çalışması sağlanmaktadır.

Tavan/ Yer Tipi Split Klimalar

Tavan ve yer tipi klimalar, hem tavan hem de yere monte edilebilme özelliğine sahip olan klimalardır. Bu nedenle tavan ve yer tipi klimaları ofis ve mağaza benzeri mekanlarda rahatlıkla kullanmak mümkündür. En ideal montaj ve estetik olanaklarını sunmakta olan bu klima çeşidi, salon tipi klimalarda olduğu gibi ek ısıtıcı takviyesi bulundurmaktadır.

Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Klima satın alma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken birbirinden farklı hususlar bulunmaktadır. Klima alınması sırasında belirli hususlara dikkat ederek daha uzun süre boyunca dayanıklı olan bir klimaya sahip olmak mümkündür. Daha iyi çalışan bir klima sahibi olmak için bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Klima satın alırken belirli hususlara dikkat edilmesinin nedenlerinden biri ise alınan klimanın daha uzun süre boyunca kullanılmasının istenmesidir. Kaliteli ve ileride herhangi bir sorun meydana getirmeyecek olan bir klima için detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Klima alırken dikkat edilmesi gerekli olan ilk husus, klimanın markasıdır. Adı daha önce duyulmamış klima markasından bir cihaz satın almak, klimayı kullanırken düşük performans ve arızalar ile karşılaşılmasına neden olabilir. Bu nedenle adı duyulmuş olan klima markalarını tercih etmek kişinin ileride sorunlar ile karşı karşıya gelmesini önleyecektir.

Klima alırken dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer husus ise mekanın ihtiyaç duyduğu kapasitenin klima tarafından sağlanabiliyor olup olmamasıdır. Mekanın sahip olduğu büyüklük, yaşanılan bölge ve kişi sayısı etkenleri kapasitenin belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Kapasite hesabı yapılırken kişinin uzman kişilerden yardım alması gerekmektedir. Yapılan alan hesabına göre doğru klima modelini seçebilirsiniz.

Klimanın kullanılacağı alan klima alırken dikkat edilmesi gerekli olan önemli hususlar arasında yer almaktadır. Evlerde kullanılmakta olan klimalar, ofislerde kullanılmakta olan klima modellerine göre farklılıkla içermektedir. Bu nedenle cihaz seçimi yapılmadan önce mekan hakkında detaylı bilgi sahibi olunup alanında uzman olan kişilere danışılması gerekmektedir.

Klima alırken klima firmasının yetkili servis hizmetine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Alınan cihazın yetkili satış ve servis merkezi olduğundan emin olunmalı, bu durum hakkında detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

en iyi klima hangisi

Klimaların harcadıkları enerji de klima seçerken dikkat edilmesi gerekli olan unsurlar arasında yer alır. Düşük enerji harcayan klimalar tercih ederek yüksek elektrik faturaları ile karşılaşmayı önleyebilirsiniz. Bunun için ise tercih etmeniz gerekli olan klima, A sınıfı ve üstü olmalıdır.

Klimanın kullanılacağı mekandaki kişi sayısına da dikkat edilmesi gerekir. Mekandaki kişi sayısı değiştikçe ihtiyaç duyulacak klimanın klimanın özellikleri de değişiklik gösterir. Klima özellikleri aynı zamanda yaşanılan bölgeye göre de değişiklik göstermektedir. Yaşanılan bölgenin özellikleri, diğer bir deyiş ile bölgenin sıcaklık ve soğukluk derecesi ihtiyaç duyulan klimanın özelliklerinin belirlenmesini sağlar.

Klimanın bakımı, klimanın daha uzun süre boyunca herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelinmeden kullanılması için büyük önem taşımaktadır. Klimanın belirli zaman aralıkları ile bakıma gönderilmesi gerekmektedir. Düzenli periyodik aralıklar ile yapılmayan klimalar, mikrop yayarak belirli hastalıklara neden olmaktadır.

Klima bakımı yapılmadığı zaman klimanın performansında da düşüş meydana gelmektedir. Klima performansında meydana gelen düşüşler ise klimanın arıza masraflarının yüksek olmasına neden olur. Klima satın almadan önce klima bakım işlemleri hakkında bilgi edinmek, bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Klimanın gün içerisinde kullanılacağı saat süresi, alınacak klimanın değişmesine neden olur. Gün içerisinde yalnızca 1 ya da 2 saat kullanılacak olan klimaların A sınıfı ve üstü olmasına gerek yoktur. Ancak klima neredeyse gün boyunca çalışacaksa A sınıfı inverter klima modelleri, ileride sorun yaşamamanızı sağlayacaktır. Ayrıca elektrik faturalarınızın da yüksek gelmesini bu klimalar ile önleyebilirsiniz.

Klima kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekli olan önemli hususlardan biri ise hijyendir. Mekana hava yaymak ile görevli olan klimaların anti bakteriyel filtrelere sahip olması kişinin sağlığını kötü etkilememesi için büyük önem taşımaktadır. Klimanın düzenli zaman aralıkları ile temizlenmesi de hijyen koşullarının oluşturulmasını sağlayacaktır.

Regal Klima Sıcak Üflemiyor  Demirdöküm Klima Sıcaklık Ayarı

Ekşi sözlük klima yorumlarını okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.